Zanimljiv, edukativan i temeljan intervju , za naš portal dala je Nataša Femić voditelj K::CN , sociolog i trener emocionalne pismenosti. Uho nam je zaparala veoma zanimljiva konstatacija:”Sve što je u izlogu nije i u radnji.”
Koliko Vam poznavanje sociologije pomaže u komunikaciji sa ljudima koje srećete kroz voditeljki i novinarski posao?
Završen Filozofski fakultet i smer socilogija, su mi pružili šire znanje iz praktično svih sfera društva pa mi olakšava sam prilaz zaista različitim temama u emisijama koje vodim i uređujem. U samoj komunikaciji sa gostima mi više pomaže to što sam pored ostalog i trener emocionalne pismenosti. Svaki čovek je priča za sebe. Nemam isti pristup svim gostima , ali je osnova zajednička , a ona se mora bazirati na empatiji.
Da li emocionalna pismenost omogućava da budemo bolji saradnici i kolege? Šta ona podrazumeva?
Emocionalna pismenost ili emocionalna inteligencija jeste zapravo naš kapacitet za ljubav i otvorenost za prepoznavanje i ispoljavanje emocija. Trudim se da u odnosima sa kolegama budem korektna i da ih osluškujem. Komunikacija mora da bude dvosmerna ulica. Nismo centar sveta i najbolje bi bilo da sebe ne shvatamo previše ozbiljno. Mi smo tek jedna karika u lancu.
Koja Vaša osobina Vam je” kec u rukavu” u novinarstvu a koja u voditeljstvu?
Ako imam keca u rukavu kada su novinarski i voditeljski posao u pitanju onda je to svakako prijateljski pristup sagovornicima i osmeh. Radim samo one intervjue iza kojih mogu da stojim i u svaki sam utkala i Natašu privatno. Ponosna sam na brojna prijateljstva koja sam stekla kroz ovu profesiju.
Šta po Vama nedostaje u komunikaciji današnjice? Šta mislite o sajber komunikaciji?
Po mom mišljenju najveći problem današnje komunikacije jeste osećaj otuđenosti i samodovoljnosti. Moderne tehnologije su ,, pojele svoju decu,, i pretvorile nas u osobe koje nemaju empatiju. Sajber komunikacija može da bude korisna, ali u svemu moramo imati meru i biti svesni da ništa ne može da zameni živu reč.
U kojoj meri informisanost o gostu Vam pomaže a koliko odmaže da vodite dijalog sa gostom?
Za kvalitetan intervju je neophodna informisanost o gostu i temi. Svako ko improvizuje bez znanja u programu ispada budala najblaže rečeno…Improvizacija je moguća ako imamo dobru bazu informacija…tek tada pred kamerom smemo da se igramo. Sve ostalo je nepoštovanje gledalaca.
Kako biste objasnili svoj identitet i integritet?!
Ne pokušavam da ih objasnim…Ko osluškuje zna… Nije sve što je u izlogu i u radnji.
Koje pitanje ste postavili nekom od gostiju a da niste bili zadovoljni širinom odgovora?
Ne sećam se takvih sitacija, ali zato pamtim nekoliko razgovora gde su sagovornici prevazišli moja očekivanja…Tu pre svega mislim na Aleksandru Kovač, glumca Tihomira Stanića ,ali i na bivšeg srbijanskog muftiju Muhameda Jusufspahića.
Planovi emisije Srbija on line K::CN su da uvede više zabavnog sadržaja. Čime ćete nas obradovati u sadržaju?
Srbija online je emisija sa tradicijom dugom deset godina. Bila je stiktno informativna, od nedavno se polako menja koncept i akcenat stavljamo na kulturu i zabavu. Ponosna sam na činjenicu da moja koleginica Dijana Đorđević i ja savršeno i bez sujete sarađujemo. Dovodimo goste iza kojih stoji ozbiljna karijera i tako će biti i u narednom periodu. Gledajte nas svakog radnog dana od 15.00 do 17.10 na Kcn- 1-. Planiramo i još neke nove emisije, ali o tome ćete biti blagovremeno obavešteni.
Kako biste definisali pojam TV LICE, ko je ta osoba?
Mnogi misfikuju posao tv lica. Mi smo obični ljudi koji su imali prilike da upoznaju idole svog detinjstva. To je privilegija i zahvalna sam na tome.
Sadržaj koji Vi rado gledate u medijima u slobodno vreme i zašto?
Ne gledam televiziju kao ranije jer mi se ne dopada koncept u kojem je rijaliti program dominantan. Volim da pogledam dobar portretni intervju, ali me ipak najviše obraduju reprize emisija iz zlatnog doba jugoslovenske televizije…npr. serijal Obraz uz obraz.
Šta Vam je Vaš posao uzeo a šta dao?
Ovaj posao možda uzme koji sat sna, ali nemam razlog da se žalim. Doneo mi je ostvarenje nekih profesionalnih želja…Za sada još čekam onu najveću…veliki intervju sa Zdravkom Čolićem…ali i to će se desiti kada dođe pravi trenutak.
Koji postupci osobe Vam govore o emocionalnoj pismenosti?
Ako osoba ne igra psihološke igre, ako se u odraslom dobu ne ponaša kao dete i ako vam otvoreno pokazuje ljubav …nema sumnje da je emocionalno pismena.