Testirali smo S20 Ultra: telefon koji će promijeniti svijet fotografije!
Baš kao i prošle godine, kad su predstavili tri Galaxya S10, ove godine Samsung nudi tri Galaxy S20 telefona. Najjači, najveći i najskuplji među njima nosi ime Galaxy S20 Ultra. To Ultra u njegovom imenu nije tu slučajno, jer sve na ovom telefonu je baš tako, ultra. Ima ultra ekran, ultra kamere, ultra performanse i ultra bateriju. Naravno, donosi i ultra cijenu, a što ćete sve za taj novac dobiti, saznajte iz ove naše ultra recenzije.
Ekran
Samsungu je, po ko zna koji put pošlo za rukom da naprave najbolji ekran na tržištu. Ove godine su odlučili da preskoče trend 90Hz osvježenja ekrana i da cijelu Galaxy S20 ergelu, uključujući i Ultru, opreme sa 120Hz ekranima.
Galaxy S20 Ultra tako nudi apsolutno fantastičan 6.9-inčni Dynamic AMOLED X2 ekran u QHD+ rezoluciji sa super glatkim 120Hz osvježenjem. Valja imati na umu da ćete u tih glatkih 120Hz uživati samo pri FHD+ rezoluciji. Želite li maksimalnu QHD+ rezoluciju, osvježenje se spušta na standardnih 60Hz, vjerovatno radi smanjenja potrošnje energije. Prikaz je oštar, boje su izražene, a čitljivost pod uglom, kako unutra tako i spolja je izvrsna. U postavkama možete birati način prikaza boja, rezoluciju i osvježenje. Jednom riječju – milina. Tek u poređenju s drugim ekranima shvatićete koliki je to zapravo ekran i koliko sadržaja stane na njega.
Kamere
Ultra priča odnosi se i na kamere. Naprijed Ultra ima najbolju selfie kameru u S20 trojcu, a bez sumnje i na tržištu uopštee. Opremljena je 40MP senzorom s autofokusom, a snima video do 4K.
Nazad, Galaxy S20 Ultra puca sa 108MP, što govori samo za sebe, ali uz tu glavnu kameru, S20 Ultra ima i 12MP ultraširoku, 3D ToF senzor i 48MP periskopsku telefoto kameru sa kojom podržava 4x optički, 10x hibridni i Space Zoom do 100x. Novost je i snimanje 8K videa. Cijeli ovaj set kamera ponudiće vam vrhunske fotografije u najrazličitijim uslovima snimanja. Širokougaona kamera može biti jako korisna u situacijama gdje nemate prostora, a morate puno toga smjestiti u kadar.
Daleko ispred kategorije sa 12 megapiksela, Galaxy S20 Ultra pruža vam milione piksela u svakoj fotografiji, što znači da po prvi put možete da zumirate i vidite detalje koji do sada nisu bili vidljivi. Pri slabom osvjetljenju, sistem kamera profesionalnog kvaliteta snima više fotografija odjednom, spajajući ih u jednu zadivljujuću fotografiju sa manje zamućenja i vizuelnih smetnji. Uz veći senzor i vještačku inteligenciju, prebacivanje u Noćni režim omogućava snimanje noćnih scena koje će biti jasne kao da su snimane danju.
100 x zoom
Najnapredniji zoomm do sada vas vodi tamo gdje nijedan drugi mobilni uređaj nije bio. Počinje sa 10x hibridnim optičkim zumom koji je moguć zahvaljujući revolucionarnom preklopljenom objektivu i senzoru visoke rezolucije. U kombinaciji sa zumiranjem visoke rezolucije i funkcijom unaprijeđenom od strane vještačke inteligencije kamere, možete da se približite akciji i zabilježite momente koji bi vam inače promakli.
Periskopska 48MP telefoto kamera optički je stabilizovana, a nudi 4x optički zum, do 10x hibridni pa preko 30x sve do 100x digitalnog zumiranja (do 20x u videu), koji je nazvan Space Zoom. Realno, za sve preko 10x će vam trebati oslonac, a rezultati će zavisiti od mnogo toga.
Među režimima snimanja, uz one sad već standardne Live Focus fotke i video, Noćni, Panorama i Profesionalni, Samsung je ponudio i novi režim, pod imenom Pojedinačni snimak. U njemu uređaj snima kratak video i pritom koristi sva tri objektiva pa vam, na kraju, nudi cijeli niz raznih kadrova u foto i video formatu i predlaže najbolji. Funkcija Pojedinačnog snimka u suštini predstavlja unaprijeđeni režim rafalnog snimanja.
Videografe rekreativce, YouTubere i vlogere zanimat će povratak Profesionalnog videa u kojem je moguće ručno podešavati parametre kao i u fotoaparatu.
Baterija
Ultra telefon ima i ultra bateriju. 5000 mAh ovdje osigurava odličnu autonomiju s preko 9 sati uključenog ekrana pri 120Hz osvježenju. Spustite li osvježenje na 60Hz izvući ćete i više. Ono što nisam uspio testirati je kako se to ponaša pri vezi s 5G mrežama. Galaxy S20 Ultra dolazi s 25W punjačem, koji mu tu veliku bateriju napuni za par minuta više od sat vremena, što je super. On je jedini koji u ovom trojcu podržava i 45W punjenje, ali ćete punjač morati dodatno platiti.
Kao i obično, podržano je i bežično punjenje, a uključivanjem opcije Wireless PowerShare, na leđima telefona, dopunićete bateriju drugih uređaja. To može biti vrlo praktično kad na put ne morate nositi i punjač za pametni sat.
5G
Galaxy S20 Ultra, kao uostalom i cijela serija podržavaju i 5G povezanost. Doživite to kao neki ulog u budućnost, jer trenutno u tome nećete imati naročite koristi, osim ako ne boravite na prostoru pokrivenom 5G signalom. Valja istaći da S20 Ultra prima dvije nano SIM kartice (ako se odreknete microSD kartica), a podržava i eSIM.
Kao i svake godine dosad, Samsung evropske modele Galaxy S oprema svojim Exynos čipom. Galaxy S20 Ultra pokreće Exynos 990 (7nm+) s 12/16 GB RAM-a, 128/256/512GB proširive memorije i Mali-G77 MP11 grafikom. Sasvim očekivano, osigurava vrhunske performanse bez pregrijavanja. Sve više proizvođača odustaje od prostora za microSD kartice, no Samsung još nije među njima, pa tako, ako to baš želite, možete imati telefon s 1.5TB memorije.
Zaključak
Naš zaključak je da je Galaxy S20 Ultra stvoren za uživanje u multimediji, surfanje internetom i društvenim mrežama, filmovima, YouTubeu i igricama. Uz Googleove i Microsoftove, pronaći ćete i standardan paket Samsungovih aplikacija, koje bi vam mogle biti od koristi. Snimanje 8K video zapisa će promijeniti ne samo način na koji pravite snimke, već i fotografije. Dodajte na to Samsung Knox za sigurnost, inteligentnu bateriju, moćan procesor i ogroman prostor za skladištenje podataka i ovaj telefon će vas uvesti u potpuno novi svijet mobilnosti.
Fotografija: Marko Gardašević