
Ne deluju sve vežbe isto na ljudski mozak i zbog toga ih treba precizno odrediti u zavisnosti od stanja duha.
Stručnjaci ističu i da odgovarajuća fizička aktivnost, prilagođena određenom osećanju u datom trenutku, podstiče i stvara dobre emocije. U mozgu kod osoba koje vežbaju povećava se koncentracija neurotransmitera serotonina.
Kada je neko ljut, mozak mu je prepunjen noradrenalinom a telo negativnom energijom zbog koje oseća snagu besa. Pravo mesto za trošenje ovako nagomilane energije je teretana, veliki uspon na planini, a dobro će vam činiti i vožnja bicikla uzbrdo ili hodanje stepenicama na više spratove. Na ovaj način sprečićete da ljutnja pređe u stres i postane autodestruktivna. Kada ste nervozni planinarite, a bezvoljni treba da vežbaju u grupi.
S druge strane, bezvoljna osoba nema volje za žustre i teške telesne napore. Njoj to i nije potrebno, već je dovoljna šetnja ili rekreativna vožnja bicikla. Izbor može da bude i teretana, ali bez napornih vežbi. Važno je da se polako podstakne nastanak energije u organizmu i na taj način eliminiše bezvoljnost.
U slučaju tuge birajte iste vežbe kao kada je prisutan osećaj teskobe. U početku krenite energičnije, jer je tuga manje negativna od teskobe. Aerobik je pravi izbor, jer se mozak i telo veoma brzo pune kiseonikom, što obezbeđuje čilost. Vežbe na svežem vazduhu predstavljaju siguran put od tuge ka sreći. Još je bolji efekat ako se fizička aktivnost radi u grupi, jer se u takvim okolnostima stvara pozitivan efekat energije psihoterapije i empatije drugih osoba.